21. 06. 2023

Školní poznávací zájezd do Rudice - 3. a 4. ročník

V pátek 16. června ráno se žáci 3. a 4. ročníku sešli na vlakovém nádraží, aby společně vyrazili na školní poznávací zájezd. Všichni přišli včas a tak jsme odjeli vlakem směrem na Moravský kras. První přestup v Letovicích proběhl bez problémů, jen nás trošku vystresovalo zpoždění druhého vlaku, kdy nám na přestup na autobus zbyly tři minuty. Ale i to jsme zvládli a po dvaceti minutách už jsme stoupali v Rudici do kopce k větrnému mlýnu.

Zde se nás ujal velmi milý a ochotný pan průvodce, který nás seznámil s historií této stavby. Prohlédl jsme si expozici speleologie, mineralogie, historie hutnictví a hornictví této oblasti a ukázku dobového bydlení z přelomu 19. a 20. století. Na závěr jsme měli možnost shlédnou 3D film s nádhernými záběry zdejší přírody a hlavně rudického podzemí v různých ročních obdobích.

Po krátké svačině jsme se už přesunuli do přírody. Jako první jsme prozkoumali jeskyně skalního útvaru Kolíbka, které kdysi dávno obývali pravěcí lovci. Odtud je to kousek k vlastnímu Rudickému propadání. Tam na nás čekala nádherná příroda, skalní útvary, potok, obsidiány a další jeskyně.

Ke konci výletu jsme se rozdělili na dvě skupiny. Část nadšenců, kteří měli ještě dostatek sil, navštívila nedaleký lom a kapli Sv. Barbory. Ostatní se vydali do geoparku a chvilku si odpočinuli na zahrádce větrného mlýna. Pak už nás jen čekala cesta na autobus a návrat vlakem do Opatova.