22. 10. 2021

Vzdělávací program o zpracovávání vlny

V úterý 19. 10. 2021 k nám do MŠ přijel vzdělávací program o zpracování vlny pod vedením paní Danielové a pana Kadlece.

Děti se dozvěděly o řemeslným zpracováváním ovčí vlny a jiných přírodních materiálů. Zároveň se podivovaly, jak je vlna špinavá.  Proč asi?

Dozvěděly se, proč a jak ovečky žijí a jak se rouno čistí od špíny.

Měly možnost si prohlédnout  kolovrat, vřeténko i samotné tkaní.

Cílem programu bylo seznámit děti s textilními přírodními materiály, s historií jejich zpracovávání, pomůckami a nástroji. Děti měly možnost vidět ukázku, jak se postaru z přírodního materiálu vyrábí hotový svetr.

Děti si osahaly vlnu z různých druhů koz a ovcí, také králíka. Tím rozvíjely svůj hmat a soustředění. Některé děti při zavřených očích hodnotily, komu rouno voní a komu ne.

Stejně jako Krteček, tak i děti z naší MŠ už ví, co dá práce od lnu až ke kalhotkám přijít.

Na závěr celého programu si děti vytvořily dřevěnou ovečku a plstěné mýdlo z přírodní vlny.